Tělesná výchova a sport na škole


Tělesná výchova se vyučuje na naší škole v každém ročníku po dvou hodinách. Od 7. do 9. ročníku mají žáci sportovní hry v rámci volitelného předmětu. Výuka tělesné výchovy a kroužků probíhá ve 2 tělocvičnách, na víceúčelové ploše s umělým povrchem a na stadionu TJ Spartak Rožmitál, kde využíváme čtyřsetmetrový ovál pro vytrvalostní běhy a pro sprinty. Ke škole patří také doskočiště pro skok daleký s umělým povrchem na rozběhové dráze, vržiště pro kouli, asfaltová plocha pro házenou a košíkovou a malé travnaté hřiště na malou kopanou a pálkovanou.

Žáci naší školy dochází do oddílu minikopané a kopané při TJ Spartak Rožmitál. Jejich tréninky probíhají na víceúčelové ploše, na stadionu nebo v tělocvičnách školy. V každém školním roce se zapojujeme do soutěží Sportovní ligy základních škol v rámci okresu. V loňském roce jsme se zúčastnili především soutěží v lehké atletice a míčových her. Žáci naší školy obsadili v těchto soutěžích několik pěkných míst.

Všechny atletické výkony žáků evidujeme na dvou sportovních nástěnkách na I. a II. stupni. Rekordy školy v atletice na II. stupni evidujeme už mnoho let, loni přibyly i rekordy žáků na I. stupni.

Žáci 2. - 3. tříd se každý rok zúčastní lekcí plavání.

Tělesné výchově a sportu je na škole věnována pozornost i přesto, že již několik let nemáme sportovní třídy.

Fotografie z aktuálních akcí jsou ve Foto z akcí školy
Školní rok 2017 - 2018Školní rok 2016 - 2017


Historický sportovní úspěch - postup do krajského kola ve florbale
Dne 25. 10. 2016 se konal okresní turnaj ve florbalu pro páté a čtvrté ročníky základních škol. Naše družstvo odjíždělo k zápasům základní skupiny jako "outsider". Dobříšská škola, která se specializuje na florbal, a s ní sportovní ZŠ Březové Hory byly velký oříšek. Než jsme se v prvním zápase rozkoukali, prohrávali jsme o tři góly. Po velkém úsilí a hlavně zlepšené hře ve druhém poločase jsme gólem Tomáše Částky a dvěma brankami Vojtěcha Mrázka vyrovnali a uhráli cennou remízu. Druhý zápas proti "Březákům" byl ale překvapivě v naší režii. I když jsme hned od začátku prohrávali, nakonec jsme soupeře rozstříleli 10:1 a díky lepšímu skóre nad Dobříší postoupili do semifinále. ZŠ pod Svatou Horou nám po boji podlehla 6:2 a čekalo nás finále proti ZŠ Školní. Finále bylo dlouho vyrovnané, ale v posledních pěti minutách jsme opanovali palubovku neskutečně houževnatým výkonem a zaslouženě vyhráli 7:3. A tak jsme se najednou mohli těšit na krajské finále do Prahy.
Do Prahy jsme se jako parta dobrodruhů vydali v úterý 8.11. V nádherném areálu nás v základní skupině čekaly základní školy z Mělníka a Mladé Boleslavi. Do prvního zápasu hráči nastoupili bez přehnaného respektu a po hattricku Petra Buchty jsme vyhráli 3:1. Po sledování našeho druhého soupeře bylo jasné, že další zápas bude o něco těžší. Sportovní ZŠ z Boleslavi, specializující se na hokej, hrála velmi agresivně a ze zápasu si někteří hráči odnesli i drobné šrámy. Po velmi hezkém a obětavém výkonu jsme bohužel podlehli 1:2 a nepostoupili přímo do semifinále. Ve vyřazovací části proti nám nastoupilo urostlé družstvo z Rakovníka s třemi pětkami na střídání. I když jsme byli celý druhý poločas lepší, nedokázali jsme zvrátit výsledek a prohráli jsme 6:0. Tímto se rozplynuly naše sny. Takový je sport. Do posledního zápasu o deváté místo jsme nastoupili proti Rudné, kterou jsme nepustili do žádných větších šancí a zaslouženě vyhráli 2:0. V bráně chytal nejlepší hráč turnaje našeho družstva Pavel Žibřid. Dále hráli (v závorce je uveden počet branek za oba turnaje) Petr Buchta (15), Vojtěch Mrázek (6), Tomáš Částka (1), Jakub Štěrba (3), Jakub Vlasák (4), Kadeřábek Ondřej, Trčka Filip, Jeníček Marek a něžné pohlaví v našem družstvu reprezentovala Nikola Tomanová (2) a Zuzana Matějková (1). Všem hráčům a hráčkám bych chtěl poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy na hřišti i mimo něj.
Foto z akce Zde

Okresní kolo přespolního běhu v Příbrami
Dne 27. 9. se jako každý rok konal závod v přespolním běhu v Příbrami v areálu Nového rybníka. Na trati 1000 m ve své kategorii dominoval Petr Buchta, který s velkým náskokem již potřetí vyhrál. I v dalších kategoriích jsme měli želízka v ohni a závodníci určitě ostudu neudělali. Za nejmenší chlapce měl dobrý výsledek Václav Studnička, který byl sedmnáctý. V druhé kategorii dívek skončila Kateřina Karlíková na patnáctém místě. Ve třetí kategorii se nádherně umístili Ondřej Šlauf a Karolína Vlachová na jedenáctém místě a Markéta Pavlišenová doběhla šestnáctá. V nejstarší kategorii byly Evelína Bauerová na šestnácté a Barbora Vočková na sedmnácté příčce a v nejstarší kategorii chlapců doběhl Leoš Zlatohlávek na trati 2000 m na krásném desátém místě. Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci školy a města.
Foto z akce Zde


Školní rok 2015 - 2016

Vánoční laťka
Již jako tradičně se na naší škole před Vánocemi 17. 12. konal VIII. ročník sportovní soutěže - Vánoční laťka. Letošní ročník byl zpestřený vystoupením našich mladších žákyň z kroužku aerobiku a děvčat z příbramského Studia Bára, které nám předvedly krásnou choreografii ve stepaerobiku a vyplnily tím pauzu po skončení závodu a před vyhlášením výsledků.
Výsledky letošního ročníku dopadly následovně:
Žáci 6. ročníku:
Dívky - 1. místo - Karolína Vlachová 130cm, 2. místo - Markéta Pavlišenová 125cm, 3. místo - Barbora Vincíková 125cm.
Chlapci - 1. místo - Peter Varadin 125cm, 2. místo - Lukáš Tomek 120cm, 3. místo - Antonín Buchta 120cm.
Žáci 7. ročníku:
Dívky 1. místo - Michaela Zlatohlávková 130cm, 2. místo - Lucie Havelková 115cm, 3. místo - Barbora Pislcajková 115cm.
Chlapci 1. místo - Matyáš Melichar 135cm, 2. místo - Roman Dřevíkovský 130cm, 3. místo - Tadeáš Trčka 125cm.
Žáci 8. ročníku:
Dívky 1. místo - Natálie Šedivá 130cm, 2. místo - Andrea Přígrodská 120cm, 3. místo - Barbora Vočková 120cm.
Chlapci 1. místo - Alexandr Holubec 135cm, 2. místo - Tobiáš Pazderník 130cm, 3. místo - Tomáš Fous 125cm.
Žáci 9. ročníku:
Dívky 1. místo Natálie Jakodová 140cm, 2. místo - Aneta Zvelebilová 120cm, 3. místo - Iveta Vávrovská 115cm.
Chlapci 1. místo - Fanda Hůrka 155cm, 2. místo - Josef Matějka 145cm, 3. místo - Tomáš Bláha 145cm.
Nově byly letos předány ceny za nejlepší skokanský styl (flop). Získali je Peter Varadin 6. B a Natálie Jakodová 9. A.
Na závěr bychom chtěli poděkovat Klubu rodičů za ceny pro soutěžící. Vítězové dostali diplomy, medaile a drobné odměny v podobě sladkostí. Dále děkujeme žákům z 9. A za pomoc s organizací soutěže. Celkově se letošní ročník vydařil, všem zúčastněným se skvěle dařilo a my se těšíme na další ročník.
Foto z akce Zde

Okresní kolo přespolního běhu v Příbrami
Ve čtvrtek 25. září 2015 se konalo v Příbrami v areálu Nového rybníka okresní kolo v přespolním běhu. Z naší školy se závodu zúčastnilo 32 dívek a chlapců. Nejlepšího umístění dosáhl Petr Buchta ze 4. C, který zvítězil v 2. kategorii v běhu na 1 km a stal se okresním přeborníkem. Dalším pěkným umístěním bylo 6. místo Karolíny Vlachové z 6. B, 12. místo Kateřiny Pavlišenové a 13. místo Petra Zemka v 2. kategorii. Všem žákům děkujeme za zodpovědný přístup k závodu a reprezentaci školy.
Foto z akce Zde


Školní rok 2014 - 2015

Okresní kolo přespolního běhu v Příbrami
Ve čtvrtek 25. září 2014 se konalo v Příbrami v areálu Nového rybníka okresní kolo v přespolním běhu. Z naší školy se závodu zúčastnilo 32 chlapců a dívek. Nejlepšího umístění dosáhl Petr Buchta z 3. C, který zvítězil v 1. kategorii v běhu na 1 km a stal se okresním přeborníkem. Dalším pěkným umístěním bylo 4. místo Andrey Křivánkové z 5. B a 5. místo Karolíny Vlachové rovněž z 5. B. Na 10. místě ve 4. kategorii doběhli: Vít Přigrodský z 9. A a Natálie Soukupová z 8. A. Všem žákům děkujeme za zodpovědný přístup k závodu a reprezentaci školy.


Nahoru

Školní rok 2010 - 2011

Okresní kolo přespolního běhu v Příbrami
5. října 2010 se konalo v Příbrami okresní kolo v přespolním běhu. Z naší školy závodilo 31 žáků a žákyň. Nejlepšího umístění dosáhl Petr Pavlišen ze 6. B, který vybojoval druhé místo v okrese. Výkony ostatních žáků byly průměrné.

Přespolní běh na koupališti
Ve středu 22. 9. 2010 žáci 3. - 9. ročníku naší ZŠ závodili v přespolním běhu kolem Sadoňského rybníka. Ve 4 kategoriích běhali tratě dlouhé 1000 m, 1200 m a 1800 m. Závodu se za krásného slunečného počasí zúčastnilo 84 dětí. Vítězové obdrželi medaile, diplomy a drobné ceny.

NahoruŠkolní rok 2008 - 2009

Mladší žáci v házené do krajského kola

Není naší vinou, že házená byla vyřazena hlasováním většiny učitelů Tv v okrese před několika lety ze soutěží Sportovní ligy. Do této doby "hrála" naše škola v tomto sportu jak v kategoriích chlapců, tak i dívek, na okrese prim. Okresní svaz házené se pokusil obnovit okresní kolo, bohužel většina škol v okrese se nezapojila, což též není naše vina. Proto ve "finále" okresního kola došlo dne 22.4. jen k jedinému utkání, kde vítěz má právo postoupit do krajského finále.

Naše družstvo nastoupilo na velmi pěkném hřišti 4. ZŠ Příbram proti místním hochům. Někteří z nich hrají v házené pravidelnou soutěž. Naši chlapci po celkem dobrém výkonu hlavně v obraně místní hochy jednoznačně přehráli a zvítězili 19 : l0. Nejlepším naším hráčem byl bezesporu Ondra Váně, střelec osmi branek. Střelecky se dále dařilo i Pepíku Blažkovi, dal 7 gólů. Do listiny střelců se třemi brankami zapsal Tomáš Janoušek, jednou skóroval Jakub Červený. Ostatní hráči vyšli střelecky naprázdno, zasluhují však pochvalu za bojovnost a dobrou obrannou činnost. Spolehlivě chytal Honza Kodat, v poli hrál dále jeho bratr Martin, Hynek Gilík, Martin Holan, Jakub Pazderník, Pepík Hořejší a Michal Hutr.

Tímto vítězstvím se našim chlapcům otevřela cesta do krajského kola ve Zruči nad Sázavou.

Ve středu 13. 5. 2009 se konalo ve Zruči nad Sázavou krajské kolo v házené mladších žáků. Jak viděl vystoupení našich chlapců jeden z hráčů - Hynek Gilík : "V prvním zápase proti Zruči jsme nastoupili v plné síle a s nasazením vyhrát. Hned ze začátku jsme se ještě drželi, ale později to začalo. Např. pomalé přihrávky, tudíž i ztráta míče, nepřesná střelba a jiné velmi zbytečné chyby. Nakonec po výsledku 2:17 jsme Zruči podlehli. V druhém zápase jsme hráli proti Mladé Boleslavi a hned jsme věděli, že ty hodiny úmorného tréninku nebyly zbytečné. Nejprve jsme dotahovali na 2:2, ale po vyloučení jednoho hráče jsme nedokázali ubránit devítku a nakonec náš tým prohrál 2:5. Celý turnaj jsem viděl docela pesimisticky vzhledem k tomu, že jsme neuměli obejít hráče a některým z nás dělal problém i obyčejný náskok. Bylo docela štěstí pro nás, že na turnaj přijelo tak málo týmů, i když na druhé straně nás to docela zamrzelo."

Bohužel se bez omluvy nedostavily dva týmy, a tak jsme skončili, ne naší vinou, na třetím místě v kraji. Reprezentovali nás tito chlapci 7. tříd - Hynek Gilík, Jakub Červený, Josef Blažek, Ondřej Váně, Martin Holan, Tomáš Janoušek, Jakub Pazderník, Josef Hořejší, Michal Hutr a ještě šesťáci Adam Král, Martin Kodat a Robert Kuba.

L.Zeithaml, uč. Tv


Nahoru


Starší žáci nejlepší v košíkové v okrese

Dne 31. března 2009 proběhlo v Příbrami okresní kolo v košíkové starších žáků. Po desetihodinovém maratonu se starší žáci naší školy stali přeborníky okresu v basketbalu v rámci Sportovní ligy. Svým soupeřům hoši nastříleli 164 bodů a obdrželi pouze 49 bodů.

V základní skupině naše družstvo postupně porazilo 2. ZŠ Dobříš 33 : 6, ZŠ praktickou Rožmitál 46 : 4, ZŠ Jiráskovy sady 21 : 6 a konečně pak ZŠ pod Svatou Horou 16 : 10 . Finálová skupina se hrála na 3. ZŠ Příbram, kde jsme už několikrát neuspěli. Tentokrát i finálová utkání chlapci zvládli výtečně. Nejdříve porazili ZŠ Školní 12 : 10 a v boji o první místo domácí 3. ZŠ Příbram 26 : 13.

Na tomto úspěchu se podílelo celé družstvo. Všichni žáci zasluhují velký dík za vzornou reprezentaci naší školy po všech stránkách. Přesto je nutno vyzvednout oba "lídry" mužstva - Petra Levého, střelce 44 bodů, a Ivana Vargu, ten dal 34 bodů. Velkou bojovnost v rozhodujících okamžicích prokázal Honza Zajíček ( 25 bodů ) a osmák Roman Bervinov ( 18 bodů ). Střelecky se dále dařilo Jakubovi Váněmu ( 22 bodů ) a Martinu Šturcovi ( 20 bodů ). I zbylí hoši si zahráli, Josef Boukal dal 7 bodů, po dvou pak osmák Jan Trčka a Michal Řechka. Bez bodu sice zůstal Pepík Kaiser, ale měl několik velmi dobrých doskoků. Na tomto úspěchu mají určitou zásluhu i naše dívky. Klára Hudečková se starala o zápis, Adéla Šeflová o čas a Jana Langrová o fotodokumentaci.

Na závěr je nutné připomenout, že naše družstvo postupuje do krajského finále a dále také to, že velká část těchto hochů byla v sedmém ročníku přeborníky okresu mladších žáků a vloni pak jako osmáci obsadili v okresním kole v basketbalu starších žáků bronzový post.

L.Zeithaml, uč. TvNahoru


Mladší žáci třetí v košíkové - březen 2009

V úterý 10. března proběhlo v Příbrami okresní kolo v košíkové mladších žáků v rámci Sportovní ligy škol. Naše družstvo, složené se žáků 6. a 7. ročníků, skončilo celkově na bronzovém postu, ale předvedený výkon byl po všech stránkách velmi slabý! Na tomto umístění mají i podíl chlapci devátých tříd Petr Levý, který pomáhal mužstvo koučovat a Ivan Varga. Ten se staral o zápisy z utkání a oba chlapci pak odpískali tři zápasy ostatních družstev v naší skupině a to celkem úspěšně.

Jak viděl vystoupení našich chlapců Ivan Varga, žák 9.B.
Na 7.ZŠ porazili naši hoši ve skupině postupně 2.ZŠ Dobříš 12 : 2, poté 5.ZŠ Příbram 12: 8 a ZŠ Březnici 12: 2. Vyhráli všechny tři zápasy, ale měli problémy v taktice a střelbě na koš. Finále se konalo na 3. ZŠ Příbram. Tady jsme narazili na dvě překážky : 7.ZŠ Příbram a 3.ZŠ Příbram. Na tyto dva týmy nestačili naši chlapci jak fyzicky, tak i takticky a museli se smířit s prohrou se 7.ZŠ Příbram 5 : 13 a s místními chlapci ze 3. ZŠ 4 : 15. Celkově se tak náš tým umístil na 3. místě. Možná, kdyby si hoši nechali poradit, určitě by byl výsledek lepší!

Naši školu reprezentovali žáci 7. ročníků Ondra Váně ( 21 bodů ), Honza Kodat ( 4 body ), Josef Blažek ( 4 body ), Jakub Červený ( 4 body ), Hynek Gilík ( 2 body ), Josef Hořejší a Martin Holan a tři šesťáci, Tomáš Řeřicha ( 6 bodů ), Tomáš Pecha ( 2 body ) a Robert Kuba ( 2 body ). Chování žáků po celou dobu bylo na úrovni.

L.Zeithaml, vedoucí družstvaNahoruOkrskové kolo v malé kopané starších žáků

Ve středu 15.10. 2008 začal pro naší školu další ročník Sportovní ligy okresu ZŠ okrskovým kolem v malé kopané. Naše družstvo velmi rázně " vykročilo " do okresního finále, když po pěti utkáních bylo skore 15 : 0 v náš prospěch.

V prvním utkání na hřišti 3.ZŠ nejprve porazili hoši ZŠ Hvožďany 7 : 0, ve druhém pak 5. ZŠ Příbram 2 : 0, jediná remíza byla se 7. ZŠ Příbram 0 : 0, následovaly další výhry se ZŠ Bohutín 2 : 0 a tím samým skore jsme porazili místní žáky 3.ZŠ Příbram. A to ve všech zápasech jsme měli další 2 - 3 jasné brankové příležitosti.

Na tomto pěkném sportovním výsledku se hlavně podíleli brankaři Josef Boukal a Honza Zajíček, v obraně dominoval Petr Levý, solidně mu sekundoval i Jakub Váně. Nejvíce toho snad naběhal v záloze Michal Blažek, střelecky se zaskvěl Ivan Varga, dal šest branek, nebezpečím pro brankáře soupeře byl i " malý Blažek " - Pepík, čich na branky projevil Petr Gozsa. Do hry se zapojili i ostatní chlapci, v obraně si zahráli Patrik Zvara a Michal Řechka, v záloze Jakub Kříž a v útoku Marek Křivan.

Všichni jmenovaní zasluhují pochvalu za velmi dobrou reprezentaci školy i se vším ostatním, co k tomu patří, tj solidním chováním a vystupováním po celou dobu této akce. Okresní finále se uskuteční na tomto hřišti 23. října za účasti osmi nejlepších celků z okresu Příbram.Okresní finále v malé kopané starších žáků

Do okresního finále v malé kopané se kvalifikovalo osm nejlepších škol z okrskových kol. Naši hoši byli vylosováni na hřiště 3. ZŠ a vedle domácích tam měli ještě ZŠ Sedlčany a 1.ZŠ Dobříš. Hrálo se ve čtvrtek 23.října. Ze skupiny postupovali dva nejlepší. Chlapci měli ideální vylosování, vždy mezi zápasy volno, znalost hřiště i znalost prvního soupeře.

V prvním zápase jsme hned od druhé minuty vedli nad 3. ZŠ 1 : 0 a od této doby začalo trápení. Zápas nakonec skončil 1 : 1. Ve druhém zápase jsme vysoko podlehli ZŠ Sedlčany 0 : 3, když v některých chvílích naše obrana vypadala jako cedník a vyvrcholilo to i vyloučením hráče, takže celý druhý poločas jsme hráli jen v pěti. V posledním zápase s vítězem skupiny 1.ZŠ Dobříš jsme hráli nejlépe, ještě dvě minuty před koncem hoši vedli 2 : 0 a znovu zafungovalo průchodná obrana a utkání skončilo plichtou 2 : 2. Tím jsme skončili ve skupině třetí a mezi poslední čtyři nepostoupili. V okrese to pak to bylo konečné 5.-6. místo, což snad není tak špatné, ale na družstvo mělo navíc.

Hráli jsme v sestavě jako v okrskovém kole, jen za zraněného Petra Levého nastoupil Milan Ferko a nehrál vůbec špatně, za Patrika Zvaru hráll sedmák Ondra Váně. Pochválit lze snad jen brankáře Pepíka Boukala, který sice udělal jednu chybu, ale mnohým brankám zabránil. Dále pak i kapitána mužstva Michala Blažka za organizaci kolem obou výjezdů, bohužel na hřišti se žádný organizátor naší hry neobjevil.

Podstatou průměru byl u některých trochu laxní přístup, chyby v obraně a rozehrávce a ne u všech maximální nasazení.

L.Zeithaml, vedoucí družstvaNahoru

Školní rok 2007 - 2008


Okresní kolo v košíkové starších žáků

Okresní kolo v košíkové starších žáků proběhlo ve čtvrtek 3. dubna 2008 na 3. a 7. ZŠ v Příbrami. Naši hoši byli vylosováni do skupiny " C ", kde měli čtyři soupeře. Svoji skupinu vyhráli bez porážky se skórem 116 : 38. V prvním zápase porazili ZŠ Jiráskovy sady 26 : 7, ve druhém ZŠ bří Čapků 40 : 13, ve třetím pak ZŠ pod Svatou Horou 24 : 10 a konečně 1.ZŠ Sedlčany 26 : 8.

Tím jsme měli zajištěnou finálovou účast ve finálové skupině, kde jsme hráli s vítězi dalších dvou skupin. Zde už bohužel naši chlapci nestačili jak fyzicky, tak i hráli špatně takticky. V prvním zápase jsme podlehli domácím hochům ze 7. ZŠ 8 : 22 a po přechodu na 3. ZŠ, kde bylo větší hřiště, i místním chlapcům 7 : 30 a obsadili konečné třetí místo v okresním finále.

Naši školu reprezentovali žáci osmých tříd mimo Roberta Trefného z 9.B a Tomáše Dubského ze sedmého ročníku. Velmi dobře hráli zvláště ve skupině Petr Levý ( 27 bodů ), Ivan Varga ( 24 bodů ) a konečně Robert Trefný, střelec 50 bodů. Lepší okamžiky se slabšími střídali "osmáci " Jakub Váně ( 12 bodů ), Michal Blažek ( 14 bodů ), Martin Šturc ( 2 body ), Pavel Cintula ( 2 body ), bodově naprázdno pak vyšli Michal Řechka, Tomáš Mixa a žák sedmé třídy Tomáš Dubský. O zápis se starala Katka Danielová z 9.C.

Chlapci dosáhli v kategorii starších žáků nejvíce možného, soupeři ve finálové skupině byli nad síly našich hochů. V jejich prospěch mluví hlavně věk, byli zde nejmladší a v příštím roce by mohli navázat na úspěch z mladších žáků, kteří okresní přebor v košíkové vyhráli.

L.Zeithaml, vedoucí družstva


Nahoru


Nahoru